Floryści i biznes kwiatowy - jaka czeka ich przyszłość?

Rynek, który związany jest z kwiatami tak naprawdę wygląda jak zespół naczyń połączonych i dlatego wszyscy uczestnicy tego rynku będą od siebie uzależnieni. Ogrodnicy nie mogą działać bez hurtowni i florystów a hurtownie bez florystów oraz ogrodników.

Tak to wszystko się zamyka w jednym i dlatego trzeba brać pod uwagę, że na tym rynku tak naprawdę poszczególne podmioty powinny myśleć o tym, by między sobą odpowiednio współpracować. Wtedy będzie można oczekiwać, że będzie on sobie dobrze radził. Coraz częściej jednak można słyszeć o tym jak bardzo mocno konfliktowy zrobił się ten rynek i jak duże napięcia tam występują pomiędzy jego poszczególnymi użytkownikami. To rzeczywiście poważny problem, który może utrudniać funkcjonowanie na tym rynku.

Okazuje się, że floryści coraz chętniej decydują się na nawiązanie współpracy bezpośrednio z ogrodnikami i tam szukają dla siebie kwiatów. To jednak sprawia, że można mówić o pierwszym poważnym zaburzeniu tego rynku, co na pewno będzie poważnym problemem dla hurtowników, którzy niejako są omijani. Takim kolejnym dużym problemem, który się pojawia będzie również dążenie do tego, by detaliczni klienci na giełdzie kupowali w takiej cenie jak hurtownicy. Jest to tak naprawdę niedopuszczalne, ale jednak coraz częściej się to dzieje i nie ma się co dziwić, że ten rynek tak a nie inaczej obecnie funkcjonuje i jest tak problematyczny.

Teoretycznie można słyszeć, że klienci detaliczni płacą na giełdach kilkanaście procent więcej. W praktyce dowiadujemy się jednak, że wygląda to jednak nieco inaczej i coraz częściej kupują oni w tej samej cenie co hurtownicy. Według dużych odbiorców jest to niedopuszczalne, ponieważ z zasady ceny hurtowe przeznaczone są dla tych odbiorców, którzy będą kupować duże ilości kwiatów i to regularnie. To wygląda jednak nieco inaczej i po takie ceny sięgają osoby, które nie biorą dużych ilości kwiatów. Warto więc szukać takich rozwiązań, które mogą jakoś ten rynek zmienić.

Floryści przede wszystkim oczekują odpowiedniego uporządkowania tego rynku i dlatego coraz częściej pojawiają się oczekiwania, że coś zostanie zrobione w kierunku tego, by rynek funkcjonował nieco lepiej i bez problemów dla mniejszych podmiotów. Każdy bowiem na tym rynku ma swoje miejsce i będzie dobrze jeśli w miarę możliwości będzie można mówić o satysfakcji każdego uczestnika tego rynku, a tak obecnie to nie wygląda. Coraz częściej niestety ktoś jest pomijany, pojawiają się takie rozwiązania, które psują ten rynek, firmy, które obniżają marże w sposób znaczący a to nie prowadzi do niczego dobrego pojawia się więc pytanie jak te kwestie będzie można skutecznie rozwiązać.

Wydaje się, że swoją rolę mają tutaj również giełdy internetowe, gdzie coraz więcej klientów się zaopatruje. Floryści przede wszystkim oczekują, że giełdy będą uporządkowywać swoją działalność w jakiś sposób.

Autor

Tomasz

Redakcja collie.info.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@collie.info.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z florystyką.

Jak wygląda sytuacja na rynku w biznesie kwiatowym?
Jak wybrać odpowiednią kwiaciarnię?
Czy warto inwestować we własną kwiaciarnię?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.