Praca w kwiaciarni a dzień świąteczny

Pojawiają się obecnie pytania jak to będzie z otwieraniem kwiaciarni w dni świąteczne, czy będzie można czy też nie?

Czy można sprzedawać samemu czy będzie można mieć pracowników. Opinii jest tutaj naprawdę wiele, dlatego warto się tym tematem zainteresować i zobaczyć jak ta kwestia obecnie wygląda i na co rzeczywiście można sobie pozwolić, a na co trzeba uważać, by nie dostać wysokiej grzywny. Kluczowa sprawa to pytanie czy kwiaciarnia jest placówką handlową czy będzie to placówka usługowa

Dni świąteczne W 2016 r. 13 dni objęte jest zakazem handlu, z tego aż 4 dni w maju:

• 1 styczeń – Nowy Rok,

• 6 styczeń – Święto Trzech Króli,

• 27 i 28 marzec – Święta Wielkanocne,

• 1 maj ¬ Święto Pracy,

• 3 maj – Święto Narodowe Trzeciego Maja,

• 15 maj – pierwszy dzień Zielonych Świątek,

• 26 maj – Boże Ciało,

• 15 sierpień – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

• 1 listopad Wszystkich Świętych,

• 11 listopad – Narodowe Święto Niepodległości,

• 24 grudzień -  Boże Narodzenie.

Co mówią przepisy?

Przepisy mówią o tym, że w te wspominane tutaj dni nie będzie można zatrudniać pracowników w ramach działalności placówek handlowych. Czasami jest to źle rozumiane i mówi się, że nie można handlować w te dni. Tak naprawdę można to robić, ale nie można w te dni do pracy wybierać osoby, które mają podpisane umowy o pracę. Takie osoby są chronione przez przepisy prawa i one nie będą mogły wykonywać swoich zadań w placówkach handlowych w takie dni. Wtedy pracować mogą jedynie osoby, które są właścicielami takiej firmy i zajmują się jej prowadzeniem.

Natomiast, jeśli złamie się ten przepis będzie można narazić się na karę nawet na poziomie 30 tysięcy złotych. Jednak można dość skutecznie poradzić sobie z tym przepisem, ponieważ nie będzie on dotyczył osób zatrudnionych na umowę zlecenie i właśnie takie osoby będzie można wybrać na te dni. Jednocześnie działalność handlową mogą prowadzić między innymi stacje paliw czy apteki, ponieważ ustawodawca dał możliwość prowadzenia działalności placówkom, które mają charakter użyteczności społecznej.

Kwiaciarnia to usługi czy handel?

Na pewno do placówek handlowych można zaliczać sklepy takie jak duże markety, tam również kwiaty są sprzedawane.

Jednak jak to będzie wyglądało w ramach typowych kwiaciarni?

Tutaj pojawia się pytanie czym jest działalność handlowa i czy rzeczywiście kwiaciarnia zajmuje się handlem. Musimy zadać sobie między innymi pytanie czy pracownik, który przygotowuje bukiety będzie realizował jedynie handlowe propozycje czy też będzie działał w zakresie usług. Jeśli bowiem chodzi o usługi to ten zakaz w ustawie nie będzie obowiązywał. Wydaje się więc, że najważniejsze ma tutaj zadanie właściciel kwiaciarni, który podejmuje decyzję o rejestracji działalności i wpisuje tam prowadzoną działalność i jej zakres.

Jeśli będzie określał swoją firmę jako usługową będzie mógł prowadzić taką działalność. Jeśli natomiast postawi raczej na działania handlowe to w dni wolne świąteczne będzie musiał pracować sam, ponieważ inaczej będzie musiał zapłacić pokaźną grzywnę.

Autor

Katarzyna

Redakcja collie.info.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@collie.info.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z florystyką.

Jak wygląda sytuacja na rynku w biznesie kwiatowym?
Jak wybrać odpowiednią kwiaciarnię?
Czy warto inwestować we własną kwiaciarnię?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.